BİZ KİMİZ

Bizler emlakçılık mesleğini belirli ilke ve değerler çerçevesinde sürdürme konusunda amaç birliği içerisinde olan, bağımsız ve franchise emlak firmalarının sahipleri veya yönetici ortaklarıyız.

Yeni bir heyecanımızı sizlerle paylaşıyoruz. Uzun yıllardır emlak sektörünün içinde olan, her birimiz bölgelerinde veya uzmanlıklarında bir ‘’değer’’ ifade edip; etki alanımız dışında belki de birbirimizi dahi tanımayan meslektaşlarımızla birleşerek bir emlak işletme kooperatifi kurmaya karar verdik.

Bu hareket bir ihtiyaçtan doğdu. 2018 Nisan ayında yapılan İstanbul Ticaret Odası seçimlerine ‘’Hedef Saygın Emlakçılık’’ parolasıyla giren aynı gurubun amacı /amacımız ‘’BİZ’’ olmaktı. Seçimi küçük bir oy farkıyla kaybettik ama bu seçimler bize ‘’BİZ’’ olma şansı verdi.

Yaptığımız araştırmalarda ‘’BİZ’’ olmak için en uygun yolun dernek, vakıf, anonim şirket veya başka bir yapı değil de; kooperatif olduğunu gördük. Bu itibarla İstanbul Emlak Brokerleri Kulübü İşletme Kooperatifini, kısa adıyla İSTEB’i kurmaya karar verdik.

Kooperatifçiliğin dünya örneklerini incelediğimizde çok başarılı bir iş modeli olduğu açıkça görülüyor. Şu anda mevcut hükümet ve kooperatifçiliğin bağlı olduğu Ticaret Bakanlığı da kooperatifçilik ile ilgili çalışmaları destekliyor.

Örneğin Migros’un, Eureka ve Nippon gibi sigorta şirketlerinin birer kooperatif olduğunu, Hollanda’da sütçülük ve çiçekçiliğin % 90’ların üzerinde kooperifçilik eliyle yapıldığını biliyor muydunuz ?

Ülkemizde de Flora Çiçekçilik Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’nin bir ‘çiçek borsası’’ var ve faaliyetlerini başarıyla sürdürüyorlar. Eczacıların, çiftçilerin, nakliyecilerin onlarca başarılı kooperatifleri var, Bizim neden olmasın ?

Bu örnekleri çok daha arttırabiliriz. Bu amaçlara ulaşabilmemiz için gerekli olan, katılımcı bir üye yapısıyla şeffaf, hesap verebilir ve sürdürülebilir bir kooperatife sahip olma arzusu olmalıdır.

Tüm bu ticari çıkarlar dışında sektörün sorunlarına sahip çıkmak, bu sorunların çözümü için ortak akıl yürütmek, emlak sektörüyle ilgili çalışmalar yapan akademisyen, öğrenci ve meslektaşlara destek vermek de bizlerin sorumluluğu olmalıdır düşüncesindeyiz.

Peki bu tür bir kooperatifin üyelere maliyeti ne olacak ? Öncelikle bu kooperatifin birlikte seçeceğimiz yönetimi ‘’huzur hakkı’’ almayacak, ilk başta kira, vb. gibi sabit giderlerimiz olmayacaktır.

Peki bu tür bir kooperatifin üyelere maliyeti ne olacak ? Öncelikle bu kooperatifin birlikte seçeceğimiz yönetimi ‘’huzur hakkı’’ almayacak, ilk başta kira, vb. gibi sabit giderlerimiz olmayacaktır.

Kooperatifimiz belli bir ölçeğe gelene kadar yarı zamanlı çalışacak bir genel sekreter çalışanımız olacak ve aldığımız mali müşavirlik, hukuki müşavirlik hizmetleri için hizmet bedeli ödeyeceğiz.

Sonrasında öncelik sırasına göre birlikte belirleyeceğimiz projelerimizi hep birlikte bütçelendireceğiz.

Bizlere zaman zaman franchasing firmalarıyla benzer ve ayrışan yönlerimiz meslektaşlarımız tarafından sorulmakta. Benzer yönümüz, her ne kadar kendi markalarımızla hareket etsek de, belli bir sayının üzerinde ve ortak disiplinle hareket eden emlak firmaları olmamız. Ayrışan en temel özelliğimiz de kooperatifimizin ‘’direkt olarak ticari kâr gütmeyen’’ ancak üyelerinin özgül ağırlıklarını, mesleki bilinç düzeyini ve paylaşım yeteneğini yükselten ve bu sayede onların ticari kâr elde etmelerini misyon edinen bir işletme olma hedefimizdir. Dolayısıyla franchise veren veya bu amaçla kurulmuş bir birlik olmadığımız gibi, İsteb olarak yukarıda belirttiğimiz hedefleri benimsemiş ve birlik olmanın gücüne inanan franchise işletme sahibi meslektaşlarımızı da aramızda görmekten memnuniyet duyarız.

Benzer amaçlarla A.B.D de kurulmuş “ National Associaton of Realtors”, 100 yıldan fazla süredir Abd’de çalışmalarını sürdüren, emlakçılığın standartlarını belirleyen bir otorite haline gelmiş ve gerek franchise firmalarda gerekse tekil firmalarda çalışan ülkenin bütün emlakçılarının üye olma ihtiyacı hissettiği bir kurum ve hatta ülkenin en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisidir. Günümüzde kuruma ait “emlakçılık üniversitesi” faaliyettedir.

Yukarıda örneklendirdiğimiz ve birlikte ortaya koyacağımız yeni hedefleri, birlik olmanın verdiği güçle hayata geçirebilmek üzere yeni üyelerimizi arıyoruz. Bu amaçla da, bölgelerindeki başarılı çalışmaları ve deneyimleriyle müşterilerinin güvenini kazanmış, işini geliştirme heyecanını koruyan değerli meslektaşlarımıza ulaşıyoruz.

Zaman hepimize gösterecektir ki ‘’BİZ’’ olmayı becerebilirsek yollar daha kısa, kazançlar daha bereketli olacaktır.

Saygılarımızla,

İsteb Kurucu Üyeleri

Peki kooperatifimizi kurarsak üyelerimizin, sektörümüzün ne gibi çıkarları olacak ?

En temel sebep ‘’BİZ’’ olmayı başarabilirsek, oluşan güven ortamı ve birlikte belirleyeceğimiz çalışma kurallarımızla kazan/kazan işlerimizin sayısını ve niteliğini arttırabiliriz. Bu meslek hepimize ‘’GÜVEN’’ olgusunun çok değerli olduğunu öğretmiştir şüphesiz. İstanbul genelinde, faaliyet bölgelerimiz dışında, müşterilerimizi gözümüz arkada kalmadan emanet edebileceğimiz üye meslektaşlarımızın olduğunu bilmek ve yine kendi uzmanlık alanlarımız dışındaki gayrimenkul arayışlarımızı diğer üye meslektaşlarımızla hızla paylaşabilmek sonuçlandıracağımız işlerin sayısını yani gelirimizi doğrudan arttıracaktır. Tabi ki hepimizin şimdiye kadar tanıyıp güvendiğimiz ve birlikte işler yaptığımız meslektaş arkadaşlarımız var. Ne var ki, bugüne kadar bu arkadaşlarımızla çalışma ve paylaşım kurallarımızı belirleyemedik ve daha da önemlisi ofislerinin konumları ve faaliyet alanlarıyla İstanbul genelini kapsayan, işlerimizi yönlendirebileceğimiz, temel etik değerler ve çalışma prensiplerinde buluştuğumuz meslektaşlarımızla bugüne kadar biraraya gelemedik. İsteb’in en önemli amacı bu birlikteliği sağlamaktır.

Ofisimizin ihtiyaçlarında ve pazarladığımız portföylerle ilgili oluşan ihtiyaçlarımızda ortak, toplu alımlar yaparak aldığımız hizmetlerin standartının yüksek, fiyatının piyasanın altında olmasını sağlayabiliriz. Örneğin üye sayımızın artmasıyla birlikte, sahibinden.com ve hurriyetemlak.com gibi portallardan aldığımız hizmetlerin bedelleriyle ilgili toplu pazarlıklar yapma, doping vs. indirimleri, promosyonları alabilme şansımız çok daha yüksek olacaktır.

Her birimizin ayrı ayrı almasının oldukça maliyetli olduğu hukuki, mali, teknik, medya reklamları, fotoğrafçılık, halkla ilişkiler (pr),, sosyal medya yönetimi vb. hizmetleri birlikte daha uygun şartlarda alabilir, bu sayede müşterilerimize çok daha kaliteli hizmet sunacağımızdan zamanla mesleğimizin hizmet standartını belirlerpozisyona gelebiliriz.

Ayrı ayrı yapmamızın zor olduğu, yabancı yatırımcıları ve emlak müşterilerini üye meslektaşlarımızla buluşturacak çalışmaları birlikte yapabiliriz.

İlerleyen zamanlarda iyi bir performans sergileyebilirsek büyük firmaların, bankaların portföylerini pazarlamaya talip olabilir ; müzayedeler yaparak, sonrasında sağlıklı bir ‘’emlak borsasının’’ temelllerini atabiliriz.

Sektörümüzün önde gelen markalarının temsilcilerini biraraya getirecek “networking” toplantıları düzenleyebiliriz.

Ayrı ayrı yapmamızın zor olduğu, yabancı yatırımcıları ve emlak müşterilerini üye meslektaşlarımızla buluşturacak çalışmaları birlikte yapabiliriz.

Sektörümüzdeki tüm teknolojik yenilikleri yakından takip ederek, üyelerimizin bu yeniliklerden hızla faydalanmaları için gerekli çalışmaları yapabiliriz.

Mesleğimizle ilgili hayata geçirmek istediğimiz projelerimizi üyelerimizin ortak kararıyla bütçelendirerek hayata geçirebiliriz.

BİZ KİMİZ